Päivää
Tuntia
Minuuttia
Sekuntia

EUROOPAN SUURIN STADIONCROSS -KISA

extreme stadium race

24.-25.2.2023

Extreme Stadium Race – jo kahdeksatta kertaa Raksilan pesäpallostadionilla.

Suomen suurin moottorikelkkatapahtuma ja Euroopan kovin Stadioncross -kisa!

Kaksi päivää Euroopan parasta moottorikelkkailua – Lähes sata starttia!

Euroopan ainoa kaksipäiväinen Stadioncross-sarja:

INTERNATIONAL BOTHNIA CUP

Perjantaina: Race 1 – Stadioncrossin SUOMEN MESTARUUSKILPAILU!

Lauantaina: Race 2 – DOMINATOR – kaksintaistelukisa

Lauantaina: Race 3 – SUPER SNOCROSS

Molempina päivinä välilähtöinä kansallisia luokkia. Mukana kilpailijoita aina 6-vuotiaista lähtien.

Tiukkaa mies miestä ja kelkka kelkkaa vasten taistelua!

Tulikuumia startteja, hurjia hyppyjä, jännittäviä hetkiä, dramaattisia tilanteita ja onnellisia voittajia!

Huikean näyttävä rata!

Grillit, anniskelukatsomo ja -teltta, sekä kahvila.

Kaikki tilanteet ja high lightit seurattavissa jättiscreeniltä – screenit myös anniskeluteltoissa!

Upea yleisö, Euroopan parhaat kuskit, maailman suurimmalla pesäpallostadionilla!

Winter Expo -oheismessuilta monenlaista nähtävää, koettavaa ja ostettavaa!

Active Snowparkissa tekemistä tauoilla!

VIP-alue.

Talven vauhdikkain moottoriurheiluviikonloppu – tätä et voi missata!

Seuraa meitä Facebookissa ja Instagramissa, niin pysyt ajan tasalla.

 

Be there or Be square!

Tulokset 2022

STADIONCROSS SM – BOTHNIA CUP RACE 1

  1. Aki Pihlaja
  2. Petter Nårsa 
  3. Gustav Sahlsten 
  4. Emil Hansson
  5. Aleksi Juntunen
  6. Martin Johansson
  7. Albin Lundqvist 
  8. Jarno Hietalahti 
  9. Elias Bacher 
  10. Matti Reinikainen

DOMINATOR – BOTHNIA CUP RACE 2

  1. Petter Nårsa 
  2. Gustav Sahlsten
  3. Aki Pihlaja
 
 

SUPER SNOCROSS – BOTHNIA CUP RACE 3

  1. Gustav Sahlsten 
  2. Oskar Englund 
  3. Emil Hansson
  4. Aleksi Rehu 
  5. Jonas Laakkonen 
  6. Petter Nårsa 
  7. Emil Mikalsen 
  8. Anton Lindström, 
  9. Ole-Herman Sjøgren 
  10. Roy Ylä-Onnenvuori

BOTHNIA CUP LOPPUPISTEET

  1. Gustav Sahlsten 
  2. Petter Nårsa
  3. Emil Hansson
  4. Oskar Englund 
  5. Aki Pihlaja 
  6. Aleksi Rehu 
  7. Jonas Laakkonen 
  8. Albin Lundqvist 
  9. Emil Mikalsen 
  10. Anton Lindström

Tapahtumassa

Kaksi päivää maailman luokan snowcrossia!

STADIONCROSS SM

Perjantaina klo 18:30 International Bothnia Cup: Race 1 – Stadion Snowcross SM-kisa

VIP-PALVELUT

Nauti kisoista vieläkin enemmän kattavilla VIP-paketeillamme!

LOUKKO.COM DOMINATOR

Lauantaina klo 15-16 International Bothnia Cup: Race 2 – Loukko.com Dominator

JÄTTISCREEN

Kaikki tilanteet seurattavissa jättiscreeniltä – screenit myös anniskeluteltoissa!

SUPER SNOCROSS

Lauantaina klo 18:30. Viikonlopun pääkilpailu! International Bothnia Cup: Race 3 – Super Snocross

ANNISKELU TELTAT

2 entistä parempaa anniskelualuetta!

KANSALLINEN STADIONCROSS

Perjantaina alk. klo 15 ja lauantaina alk. klo 14 Kansallisten luokkien Stadioncross-kisat

GRILLEISTÄ PURTAVAA

Useita ruokakojuja jokaiseen makuun!

KISATYTTÖJÄ

Moottoriurheiluviikonlopun kruunaa näyttävä ilotulitus!

uutisia